Travocort Krem

Travocort Krem
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2.627 kez okundu.

Travocort krem mantar, egzama hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Etkili olduğu kadar ciddi yan etkileride bulunan travocort krem mutlaka etki göstermesi için düzenli kullanılması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda travocort krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Travocort Krem Nedir

Travocort krem reçete ile kapalı kutularda satılan deri yüzeyine sürülerek kullanılan bir kremdir.  TRAVOCORT, ağır iltihabi veya ekzemalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

TRAVOCORT’ un ambalaj büyüklüğü 15g ’dır ve 1g TRAVOCORT 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) diflukortolon valerat etkin maddelerini içerir. Bu etken maddeler mantar oluşumunu kısa sürede yok olmasını sağlar.

Travocort krem kortizonlu bir krem olduğundan kullanıl süresi ve dozu asla aşılmamalıdır. Eğer bu kremi vajina bölgesinde bulunan mantarların tedavisi için kullanacaksanız asla vajina içerisine sürülmemelidir.

Travocort Krem Ne İşe Yarar

Travocort krem ne işe yarar, travocort krem nerelerde kullanılırı sorularına sizin için cevap vermek istiyorum.

Mantar enfeksiyonlarında kaşıntı ve iltihabı önlemek için kullanılır.

Genital bölgede görülene mantar ve mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Travocort krem pişik sorunu yaşayanlarda hızlı etki gösterir. Kesinlikle bu kremi her pişik olduğunuzda kullanmayın kortizonlu olduğundan ciddi sorunlara neden olabilir.

El ve ayak parmakları arasında görülen mantarı önlemek için bu kremi kullanabilirsiniz. Düzenli kullanıldığında parmak arası mantarları hızlıca geçirmektedir.

İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Birçok mikroba karşı etkilidir; dermofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara (pitriyasis versicolor’a neden olan organizmalar da dahil), küflere ayrıca kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı bir deri hastalığı olan Erythrasma’ya sebep olan organizmalara karşı da etkilidir.

Diflukortolan valerat; derinin iltihabi ve alerjik durumlarında iltihabı önler ve kaşıntı, yanma, sızı
gibi şikayetleri giderir.

travocort krem

Travocort Krem Nasıl Kullanılır

Travocort krem mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Mutlaka belirtilen süre boyunca kullanılması gerekmektedir. Krem günde 2 defa sorunlu bölgeye ince tabaka halinde sürülerek kullanılır.

Travocort krem vajina bölgesine ince tabaka halinde sürülür. Kesinlikle vajina iç yüzeyine sürmeyiz.

Doktorunuzla koordineli bir şekilde TRAVOCORT tedavisi iltihabi veya ekzemalı deride iyileşme olduktan en geç 2 hafta sonra sonlandırılmalıdır. Bundan sonra doktorunuz kortikosteroidsiz bir krem olan TRAVOGEN ile tedaviye devam edebilir. Bu, özellikle kasık ve genital bölgelerde kullanım için geçerlidir.

Travocort krem çocuklarda kullanımı

Çocuklarda yan etkileri daha sık görüldüğünde mutlaka gerekmedikçe kullanılmaz. Kullanılmak zorunlu ise mutlaka dikkatli kullanılması ve çocuk takip edilmelidir.

Hamilelikte Travocort krem nasıl Kullanılır

Travocort krem hamilelik döneminde gerekmedikçe kullanılmamalıdır.  Hamileliğin ilk 3 ayından sonra asla kullanılmayan bir kremdir. Kortizon içeren bu krem hamilelikte ciddi zararlara neden olabilir.

Travocort krem emziren anneler nasıl kullanılır

Emziren annelerin bu kremi kullanmaları asla tavsiye edilmez.

Travocort Krem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Bakteri enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygun tedavi gereklidir.
  • TRAVOCORT yüze uygulanacaksa göze temasından kaçınılmalıdır.
  • Daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.
  • Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol içeren ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz

Topikal kortikosteroidlerin özellikle kapalı pansuman koşullarında, uzun süreli veya geniş bir alana yoğun olarak uygulanmaları yan etki riskini belirgin olarak artırır.

Yüze, kasık bölgesine veya koltukaltlarına uygulanması ve çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, çocuklarda sistemik absorbsiyondaki artış göz önünde bulundurulmalıdır.

Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom da gelişebilmektedir (Örneğin; uzun süreli yüksek doz veya aşırı uygulamalar, kapalı pansuman teknikleri veya göz civarındaki deriye uygulanması).

Enfeksiyon el ve ayak parmakları arasındaysa, buralara TRAVOCORT’ uygulanan gazlı bir bezin yerleştirilmesi önerilir.

Enfeksiyonun yeniden oluşmasını engellemek için, çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz
(el ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlarınız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır) ve çok
sıcak hatta kaynar su ile yıkamalısınız.
Düzenli şahsi hijyen TRAVOCORT ile tedavinin başarısı için çok önemlidir. Ayağınızda mantar varsa (tinea pedis-atlet ayağı olarak da bilinir), ayaklar yıkandıktan sonra, parmak araları, iyice kurulanmalı ve çoraplar her gün değiştirilmelidir.

Travocort krem

Travocort Krem Yan Etkileri

Travocort krem yan etkileri çok sıklıkla örülen bir kremdir. Kremin yan etkileri çok kıs görüldüğünden kesinlikle kullanılırken dikkatli olunmalıdır.  Asla krem geniş yüzeylere sürülmemeli ve en fazla 4 hafta kullanılmalıdır. Bilinen yan etkileri ise;

  • Derinin incelmesi (atrofi), kılcal damarların genişlemesi, deride şerit oluşumu, deride sivilcemsi değişiklikler
  • Kıl kökü iltihabı (follikülit), deri üzerinde aşırı kıllanma (hipertrikoz), ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit), deride renk değişikliği, döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık (eritem) veya deri üzerinde iltihaplı keseciklerin oluşması (veziküllenme) gibi lokal semptomlar, tahriş, kuruluk, deride yumuşama (maserasyon), isilik
  • Alerjik kontakt dermatit

Bunlar, topikal kortikosteroid kullanımı sonucunda oluşan hafif ve genellikle geçici yan etkilerdir; tedavinin devamında şikayetlerin kaybolduğu görülmüştür. Topikal tedaviyi takiben hastaların yaklaşık % 1’inde kaşıntı veya yanma gibi lokal etkiler görülebilir.

Travocort Krem Kullananlar

Travocort krem kullananlar yaptıkları yorumda kremin çok etkili olmasına karşın yan etkilerinin çok kısa zamanda görüldüğünü aktarmışlardır. Genelde travacort krem genital bölgede kullananlar kremin işe yaradığını aktarmışlardır. Özellikle kortizonu bir krem olduğundan dikkatli kullanılması gerektiği yönünde pek çok yorum bulunmaktadır. Bebeklerde pişik sorunu için tercih edenler mutlaka doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Travocort Krem Hakkında Bütün Sorular

Sizlere travocort krem hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen sorulara cevap vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Travocort krem yüze sürülürmü

Travocort krem yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Eğer sorun yüzünüzde ise bu kremi yüzünüze sürebilirsiniz.

Travocort krem hamilelikte kullanılırmı

Kesinlikle hamileliğin ilk 3 ayından sonra kullanılmayan bu krem tavsiyem ilk 3 ayında bile kullanmamanız yönündedir.

Travocort krem vajinaya nasıl uygulanır

Travocort krem vajina çevresine günde 2 defa ince tabaka halinde sürülür. Kesinlikle vajina içine sürülmemelidir.

Travocort krem pişik için kullanılırmı

ravacort krem pişik tedavisinde çok etkilidir. Pişik için kullanılmasına karşın bebeklerde kesinlikle  doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz.

Travocort krem kortizonlu mu

Travocort krem kortizonlu bir kremdir. Kesinlikle belirtilen süreden fazla kullanılmamalıdır.

Travocort krem vajinada nasıl kullanılır

Travocort krem vajinaya ince tabaka ve yüzeysel olarak sürülür.

Travocort krem yanma yapar mı

Genelde en sık karşılaşılan yan etkilerden biridir.  Özellikle vajina bölgesinde yanma bilinen yan etkilerinden biridir.

Travocort krem yanık için kullanımı

Travocort krem yanık için çok nadir olarak kullanılır. Travocort krem asla yara ve yanık üzerine sürülmez.

Travocort bebeklerde kullanımı

Yeni doğan bebeklerde asla kullanılmaz. Bebeklerde kullanımı için mutlaka doktoronuza danışmalısınız.

Travocort Krem Prospektüs

Krem size reçete edildiğinde kesinlikle prospektüs bilgileri okunmalıdır. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün. Asla bu kremi tavsiye üzerine kullanmayın. Krem size reçete edildiğinde kesinlikle prospektüs kağıdını okuyun ve etkileri ile yan etkileri hakkında bilgi sahibi olun.

Travocort Krem Fiyatı

TRAVOCORT krem 15 gr {İntendis} Fiyatı
Etken Madde Diflukortolon Valerat + Izokonazol 0.00 TL
Geri Ödeme Kodu A08008 13.98 TL

Sizlere bu yazımızda travocort krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git