Sudafed Şurup

Sudafed Şurup
17 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.000 kez okundu.

Ekspektoran olan sudafed ağızdan alınıyor. Her 5 milimde 30 miligram psödoefedrin bulunduran ve 100 miligram guaifenesin bulunduran sudafed şurup,  içinde ayrıca gliserol, propil paraben, etanol, mentol, ponsö 4R, metil paraben, sakaroz, tatlandırıcı yaban kirazı ve saf su bulunduruyor.

İlacı kullanmaya başlamadan önce kesinlikle kullanım talimatını yani prospektüsünü okuyunuz. Etken maddelere karşı veya içerisinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmayınız. Gelelim Sudafed şurup nedir sorumuza.

Sudafed Şurup Nedir?

Sudafed 30 mg şurup, sinüslerde ve burunda mukozanın şişkinliği azaltmaya yarıyor. Üst solunum yolları için kullanılan bu şurup, üst solunum yollarını açarak daha rahat bir solunum imkanı sunuyor.

Soğuk algınlığı, grip, alerjik olan nezle veya alerjik olmayan sürekli nezle durumunda, bir enfeksiyona veya alerjiye bağlı olmaksızın meydana gelen burun akıntısı veya tıkanması, burun ve sinüslerde oluşan iltihap ve burun alıntısını durdurmak için kullanılıyor.

Sudafed şurup çocuklarda 6 yaştan sonra kullanılabilir. Sudafed şurup biraz daha gençler ve yetişkinler için üretilmiş bir şuruptur.

Sudafed Şurup Ne İşe Yarıyor?

Sudafed şurup, içindeki etken madde olan Psödoefedrin hidroklorür burun ve sinüslerde oluşan mukozanın şişliğini azaltıp, üst solunum yolun enfeksiyonlarının açılmasını sağlamaktadır.

Grip, nezle, soğuk algınlığı, sürekli olan nezle, vazomotor nezle( enfeksiyon olmadan burundaki tıkanıklık) burun ve sinüs iltihabı gibi oluşan üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavilerinde kullanılan bir ilaçtır. Bu sayılan hastalık belirtilerini iyileştirmeye yarar.

6 yaş altındaki çocuklar için kullanımı uygun değildir. 6 yaş üstü çocuklar, genç ve yetişkin insanlar için uygundur.

Sudafed Şurup Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın içindeki etken maddeye karşı bir alerjiniz bulunuyorsa kesinlikle kullanmayınız.
 • Sudafed genel olarak soğuk algınlığı, grip, nezle, burun tıkanıklıkları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.
 • Ardışık olarak 5 günden fazla kesinlikle kullanmayınız.
 • Son 15 gün içerisinde depresyon ve tansiyon düşürücü ilaçlar kullandıysanız ve hala kullanmaktaysanız sudafedi kullanmayınız.
 • Böbrek yetmezliği, koroner atardamar rahatsızlığı veya yüksek tansiyon hastalığınız varsa kullanmayın.
 • 60 yaşın üzerinde olanlar doktorunuzun tavsiyesi ile kullanın.
 • Kalp ritim bozukluğu, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklardan birine sahipseniz doktorunuza belirtiniz.
 • Düzenli kullanıp herhangi bir iyileşme görmediyseniz mutlaka doktorunuza danışınız.
 • 6 yaş ve üzeri çocuk, ergen ve yetişkinler için uygundur.
 • Hamilelik döneminde ve emziren annelerin kesinlikle kullanmayınız. Ancak doktor tavsiyesiyle kullanın.

Sudafed Şurup Ne İçin Kullanılır?

Sudafed şurup, üst solunum yolu tıkanıklıkları, balgam söktürücü, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan bir ilaçtır.

Solunum yolunda bulunan salgıların koyu kıvamını, yapışkanlığını ve yoğunluğunu azaltmaya yarar. Böylece atılması gereken balgamın dışarıya kolayca çıkmasını sağlar.

Mukoza, sinüs ve genel olarak üst solunum yollarındaki tıkanıkların açılması için çok etkili olan ve grip, nezle gibi rahatsızlıklardan dolayı tıkanan burunun açılmasında etkilidir. Ayrıca burun akıntısını da durdurur.

Sudafed Şurup Nasıl Kullanılır?

Sudafed şurup hakkında öncelikle 6 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmadığını bilmeniz gerekmektedir.

 • Doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.
 • Şurup her kullanılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır.
 • Doğru dozda kullandığınızdan emin olun ve ölçeği ile kullanın.
 • 12 yaş ve üzeri çocuk ve yetişkinler için günlük kullanımı en fazla 3-4 defa olup 2 ölçek kullanılabilir.
 • 6-11 yaş arasındaki çocuklar için günlü 3-4 defa 1 ölçek olmalıdır.

Sudafed Şurup Kullananlar

Sudafed şurup kullananlar şurubun etkilerinden oldukça memnun. Etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz olmadığı sürece yan etkileri nadir görülüyor.

Sudafed şurup kullanan anneler genel olarak 6 yaşından küçük çocuklarda uyguladığından dolayı yan etkilerini gözlemlemiştir.

Alerjik ve alerjik olmayan nezlede, grip ve soğuk algınlığından dolayı oluşan öksürüklerde, burunda meydana gelen tıkanıklarda burnu açmak ve burun akıntısını durdurmak için kullanılıyor.

Sudafed Şurup Kullananların Yorumları

Sudafed Şurup Ne Kadar Kullanılır?

Sudafed şurup yalnızca 5 gün üst üste kullanılabilir. Sonrasında ya şurubun kullanımına ara vermeniz ya da kullanımı bırakmanız gerekir.

Bunların yanında sudafed şurup kullanabilmeniz için depresyon ilaçlarını kullanıyor olmamanız gerekiyor. Sadece şurubu kullandığınız dönemde değil üstelik. Depresyon ilacını aldıktan sonra 14 gün içinde bu şurubu kullanmamalısınız.

Korner atardamar hastalığınız varsa veya şiddetli yüksek tansiyon probleminiz varsa da bu şurubu kullanmamanız gerekir.

Sudafed şurup 2 ve 6 yaş arasındaki çocuklar için uygun değildir. Bu şurup daha çok yetişkin ve genç yetişkin bireyler için kullanılmaktadır.

Sudafed şurubu düzenli kullanmanıza rağmen hastalığınızda herhangi bir değişim yoksa yani şurup etkisini göstermediyse bunun yanında sudafed şurup yan etkisi olan öksürük, cilt döküntüsü, yüksek ateş veya baş ağrısı başladıysa acilen doktorunuzla iletişime geçin.

Sudafed Şurup Yan Etkileri

Sudafed şurup yan etki bakımından çok sıkıntı yaşanmayan bir ilaçtır. Yine de ilacı kullandığınız sürede karın ağrısı, kurdeşen,  nefes almada zorluk, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumun meydana gelmesi durumunda acilen doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Sudafed yan etkileri arasında mide bulantısı ve akabinde kusma, sersemlik, ağız kuruluğu, sinirlilik ve uykusuzluk hali gibi olaylar meydana gelebilir. Bu yan etkiler ile karşılaştığınızda ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 • Karın ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Kurdeşen
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişme

Yukarıdaki belirtileri gözlemlediğiniz takdirde hemen doktorunuza başvurunuz.

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Ağızda kuruluk
 • Sersemlik
 • Sinir hali
 • Uykusuzluk

Yukarıdaki belirtileri gözlemlediğiniz zaman ilacın kullanımını kesip doktorunuza danışınız.

Sudafed şurup hamilelik durumunda doktor tavsiyesi olmadan kullanılamaz. Ayrıca sudafed şurup gebelik durumunda hangi aydan itibaren kullanıp kullanılmadığı hakkında da doktordan öğrenilmeli.

Sudafed şurup emzirme döneminde de hamilelikte gibi doktor tavsiyesi olmadan alınmamalıdır. Etken maddelerin hangisinin süt yolu ile bebeğe geçeceği tam olarak bilinmediğinden bebekte tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Sudafed Kullanım Şekli

Gelelim sudafed nasıl kullanılır ya da sudafed günde kaç kere alınır sorularının cevaplarına. Öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine uymaya dikkat edin. Doktorunuz sudafed şurup hangi aralıklarla ve ne kadar alınır size söyleyecektir.

Sudafed şurubu kullanmadan önce şişeyi çok iyi çalkalayın. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için de mutlaka ölçülü bir kaşık kullanın. Yemek veya tatlı kaşığı ile şurubu almayın.

12 yaşından büyükler için önerilen doz oranı günde 3 veya 4 olabilir. Alacağınız miktar 2 ölçeği geçmemeli.

Sudafed şurup çocuklarda yani 6 ile 11 yaş arasında günde 3 veya 4 kere bir ölçek olarak ayarlanmalıdır.

Sudafed Şurup Fiyatı

Gelelim sudafed şurup ne kadar veya sudafed şurup fiyat konularına. Sudafed şurup reçete ile alındığında 7.85 TL’dir. Bu şurubun takibi zorunludur.

SUDAFED 30 mg 150 ml şurup 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Pseudoephedrine Hcl 8.63 TL
Geri Ödeme Kodu A07473 7.27TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.85TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 7.35TL
Ruhsat Sahibi Firma Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

Sudafed Şurup İle İlgili Sorulan Sorular

Sudafed şurup kaç gün kullanılır?

Sudafed şurup ardışık olarak 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Sudafed şurup öksürük yapar mı?

Sudafed şurup içindeki etken maddesine karşı alerjiniz varsa öksürük yapabilir.

Sudafed şurup yasaklandı mı?

Sudafed şurup henüz resmi bir açıklama ile yasaklandığı belirtilmemiştir.

Sudafed şurup muadili nedir?

Sudafed şurup muadili bir çok ilaç mevcuttur. Aşağıdaki ilaçlar eşdeğer ilaçlardır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Prospan Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?

Gaviscon Advance Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?

Simflat Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git