Pantenol Krem

Pantenol Krem
15 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.101 kez okundu.

Pentenol krem aslında ilaçlar sınıfında satılan bir krem olmasına karşın cilde faydaları bulunduğundan bir çok kozmetik üründen daha etkilidir. Cildi onaran, yenileyen pentanol krem aslında sıklıkla ismini duyduğumuz pro-vitamin B5 türevinin değişik bir bileşenidir. Cilde sürüldüğünde cilt yüzeyinde ince tabaka oluştan ve cildi koruyan etki gösterir.

Cilt bakım kremlerinde yada saç şampuanlarında pentanol bileşeni kullanıldığı uzun zamandır bilinmektedir. Ciltte koruyucu tabaka oluşturan bu krem aynı şekilde saç şampuanlarında kullanıldığında saçta koruyucu tabaka oluşturarak saçların daha parlak görünmesini sağlar. Sizlere bu yazımda pantenol krem nedir, pantenol krem ne işe yarar, nasıl kullanılır hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Pantenol Krem Nedir

Pantenol Krem reçete ile satılan kremlerden biridir. Pantenol krem etken madde  Dekspantenol Tropikal olarak bilinmektedir. 1 g krem 50 mg dekspantenol, metil paraben ve parfüm içerir. 30 gramlık kutularda doktorlar tarafından reçete edildikten sonra kullanılması gereken bir kremdir.

Kullanım alanı oldukça geniş olan pantenol krem aslında pro vitamin B5’nin en saf halidir. Pek çok kozmetik kremde ve nemlendirici ürünlerde saf pantenol kullanılmaktadır. Cilde sürüldüğünde ince tabaka oluşturarak cilt sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

Pantenol Krem Ne İşe Yarar

Pantenol krem’in etken maddesi olan dekspantenol, B-kompleks vitaminlerinden biri olan pantotenik asid’in ön maddesidir ve deri tarafından hızla emilerek vücutta Pantotenik asid’e dönüşür. Pantotenik asit, organizmada deri ve mukozanın oluşmasını sağlayan yapı taşlarından biridir. Derinin kendisini yenilemesine yardımcı olur, derideki
kızarıklıkların ve tahrişlerin giderilmesine, yaraların iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olur.

Pantenol krem, deri yüzeyine kolaylıkla sürülür ve deriden hızla emilir. Giyeceklerde leke bırakmaz. . Pantenol nerelerde kullanılır, pantenol ne işe yarar hakkında bilgi vermek gerekirse;

Pantenol Krem Faydaları

 • Cildi onarır
 • Cilde esnek ve nemli tutar
 • Tahriş ve cilt kızarıklıklarına iyi gelir
 • Yara ve yanıkların hızla iyileşmesini sağlar
 • Yatak yaraları ve bacak ülserine iyi gelir
 • Enfeksiyon kapma riski olan çizikler ve yaralarda
 • Meme ucu çatlaklarında
 • Anal fissür diğer adı ile makat çatlaklarında
 • Bebeklerde oluşan pişiklerde
 • Güneş yanıklarında
 • Sivilce ve iltihaplı sivilceleri yok etmek için

Mutlaka her evde bulunması gereken kremlerden biri olan pantenol krem ciltte ağrı ve acıya neden olan sürtünme yada dövme gibi sorunlarda rahatlıkla kullanılabilir. Pantenol krem muadili bulunmasına karşın diğer kremlerden daha etkili olduğu için tercih edilir.

pantenol krem

Pantenol Krem Nasıl Kullanılır

Pantenol krem size reçete edildiğinde mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi belirtilmedikçe günde bir defa temiz cilde ince tabaka halinde sürülerek ovalanır. Deri tarafından emilmesi için belli bir süre ovalamak yeterlidir. Gerekirse gün içerisinde 2 defa kullanabilirsiniz.

Pantenol krem deri üzerinde tahriĢ olmuĢ bölgeye ince bir tabaka halinde mümkünse hafifçe ovuŞturularak sürülür.

 • Yara ve yanıklarda: Pantenol krem günde bir iki kez veya gerekli görüldüğü takdirde daha sık uygulanır.
 • Emziren annelerin meme bakımında ve ağrılı, çatlamış meme başlarının tedavisinde.; Pantenol krem her emzirmeden sonra meme başlarına sürülür. Emzirmeden önce meme başı su ile temizlenmelidir.
 • Pişiklerde: Her bez değişiminde Pantenol krem uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PANTEMOL POMAD


Pantenol Krem Yan Etkileri

Pantenol krem yan etkileri çok nadir görülür. Genelde yan etkiler çok fazla kullanıma bağlı olarak ve içeriğinde bulunan etken maddelere hassas olanlarda daha sık görülür. Bilinen yan etkileri tahriş, yanma, sürülen bölgede döküntü, kaşıntı ve nefes almada zorluk.

Pantenol Krem Hakkında Bütün Sorular

Sizlere pantenol krem hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Pantenol krem yüze sürülür mü

Pantenol krem cildi nemlendirmek tahrişi önlemek için yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur.

Pantenol krem muadili

Pantenol krem muadili bulunan bir kremdir. Pantenol muadili kremler arasında en çok kullanılan kremlerin başında gelir.

Pantenol krem reçetesiz alınır mı

Pantenol krem reçetesiz almak mümkün olmasına karşın her hangi bir doktora muayene olarak size bu kremi yazmasını isteyebilirsiniz.

Pantenol krem devlet ödüyor mu

Eğer krem size reçete edildi ise pantenol krem devlet tarafından ödemesi karşılanan bir kremdir.

Pantenol krem vajinaya sürülür mü

Kaşıntı ve tahriş için vajina çevresine ince tabaka halinde sürülmesi yeterlidir.

Pantenol Krem Kullananlar

Pantenol krem kullananlar kremin çok etkili olduğunu söylemişlerdir. Pantenol kullananlar evde mutlaka bulunması gereken bir krem olduğunu ve her türlü ev kazasında kullanılabileceği gibi cilt bakımı yapmak cildi nemlendirmek ve onarmak için pantenol tercih ettiklerini yorum yaparak söylemişlerdir. Pantenol kullananlar kremi doktor tavsiyesi ile eczaneden aldıklarını ve yan etkilerinin neredeyse olmadığını aktarmışlardır.

Pantenol Krem Prospektüs

Pantenol krem prospektüs bilgilerini mutlaka krem size reçete edildiğinde okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kesinlikle reçete kağıdını okumadan bu kremi kullanmayınız. Pantenol krem prospektüs bilgileri okuyarak krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye sahip olmanız mümkün.

Pantenol Krem Fiyatı

PANTENOL % 5 30 gr Krem Fiyatı
Etken Madde Dekspantenol 4.97 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 4.97 TL

Sizlere bu yazımızda pantenol krem nedir, pantenol krem ne işe yarar, pantenol krem prospektüs bilgileri hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Pantenol Krem Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Kerim göncü dedi ki:

  Merhaba benim öğrenmek istediğim tam olarak panthenol’in hammaddesi nedir acaba rica etsem bunu net bir şekilde öğrenebilirmiyim? Teşekkür ederim saygılar sunarım.

 2. admin dedi ki:

  Pantenol kremin etken maddesi Dekspantenol Tropikal olarak bilinmektedir. 1 g krem 50 mg dekspantenol, metil paraben ve parfüm içerir.

Sayfa başına git