Momecon Pomad

Momecon Pomad
31 Mart 2018 tarihinde eklendi, 781 kez okundu.

Momecon pomad cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan etkili ilaçlardan biridir. Cilt yüzeyinde oluşan sivilce ve egzama soruların en çok kullanılan ürünlerden biride momecon pomad olduğu bilinmektedir.

Momecon pomad kortizonlu kremlerden biri olduğu mutlaka belirli süre kullanılması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda momecon pomad nedir, momecon pomad ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkilerinden bahsetmeye çalışacağım.

Momecon pomad kullanım alanları sivilce, kızarıklık, egzama, sedef, kaşıntı olmasına karşın doktorunuzun uygun görmesi halinde başka sorunlar içinde kullanılabilir. Momecon pomad faydaları hakkında bilmediklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Momecon Pomad Nedir

Momecon pomad beyaz, homojen, hafif balmumumsu kokulu pomad olup, 30 gram pomad içeren
alüminyum tüplerde bulunmaktadır. Momecon pomad etken maddesi mometazon furoat’dir. Bir gram pamatta 1 mg mometazon furoat bulunur.

Momecon pomad 30 gramlık kutular reçete ile eczanelerde satılmaktadır. Momecon kortizonlu kremler sınıfında bulunan bir pomadtır.

Momecon Pomad Ne İçin Kullanılır

MOMECON, deriye sürülerek kullanılmak üzere hazırlanan, kortizon-tipi bir hormon ilacıdır. Güçlü kortikosteroidler sınıfında yer alır.

Bu ilaçlar belirli cilt problemlerinden kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak amacıyla cildin yüzeyine uygulanır.

MOMECON; psöriyazis (sedef hastalığı), atopik dermatit, tahriş edici maddelere bağlı ve/veya alerjik dermatit gibi mometazon furoata yanıt veren bazı iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Psöriyazis dirseklerde, dizlerde, saçlı kafa derisinde ve vücudun diğer bölgelerinde kaşıntılı, pullanan, pembe lekelerin görüldüğü bir cilt hastalığıdır. Dermatit cildin dış kaynaklı ajanlara (örn. deterjanlar) karşı reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkan ve deride kızarıklık ve kaşıntıya yol açan bir hastalıktır.

Momecon pomad egzamaya bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve tahrişi geçirmede çok etkilidir.

MOMECON’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Mometazon furoata veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden birine ve diğer topikal kortikosteroidlere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz
 • Ağız çevresindeki iltihaplı yaralarda
 • Aşıdan sonra gelişen deri reaksiyonlarında
 • Suçiçeği
 • Uçuk
 • Göz çevresindeki deri hastalıklarında
 • Genel olarak iltihaplı deri hastalıklarında
 • Rozasea (yüzde görülen bir cilt hastalığı)
 • Akne
 • Ağız etrafında dermatit
 • Genital kaşıntı
 • Bebeklerde pişik
 • Zona
 • Diğer deri enfeksiyonları
 • Yaygın plak tipi psöriyazis

MOMECON’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Tedavi sırasında tahriş veya duyarlılık gelişirse, MOMECON kullanılması durdurulmalı ve gerekli tedavilere başlanmalıdır.
 • Tedavi sırasında enfeksiyon oluşursa; doktorunuz size uygun bir antifungal (mantar tedavisinde kullanılan ilaç) ya da antibakteriyel ilaç tedavisine başlatacaktır
 • Özellikle hasar görmüş geniş deri yüzeylerinde veya birbirine temas eden deri bölgelerinde sürdürülen uzun süreli tedavilerde ve kapalı pansuman uygulamalarında yerel veya sistemik toksik etkiler görülebilir.
 • Güçlü topikal kortikosteroidlerin emilerek kana karışması; tedavi bırakıldığında ortadan kaybolan, Cushing sendromu belirtilerine (hormonal belirtilere), kan şekerinin yükselmesine ve idrarda şeker bulunmasına yol açabilir.

Momecon Pomad Nasıl Kullanılır

Momecon pomad mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Pomad kesinlikle geniş yüzeylere sürülmez asla uzun süre kullanılmaz. Kortizonlu olduğundan ciddi yan etkileri vardır. Momecon pomad sürüldükten sonra kremin sürüldüğü bölge asla kapatılmamalıdır.

Temiz olan bölgeye ince tabaka halinde sürülür, kremi tam kaybolması için hafif hareketlerle ovalanması yeterlidir. Pomadı kesinlikle birden kesmeyin ciddi risklere neden olabilir.

Momecon pomad yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse pomad yüze sürülmesine karşın kesinlikle 5 günden fazla kullanılmaz.

Momecon pomad çocuklarda nasıl kullanılır

Doktorunuz önermiyorsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız. Çocuklarda deriye sürülerek kullanılan kortikosteroidler, tedavinin etkili olmasını sağlayacak en düşük miktar ile sınırlandırılmalıdır. Kronik kortikosteroid
tedavisi, çocukların büyüme ve gelişmesini etkileyebilir

Çocuklarda doktor tedavi için önerdiğinde 5 günden fazla kullanılması sakıncalıdır.

Hamilelikte momecon pomad kullanımı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kesinlikle kullanmaması gereken bir kremdir. Kortizon bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Emzireme döneminde momecon pomad kullanımı

Momecon içerisinde bulunan etken maddeler anne sütüne geçtiği için kesinlikle emziren annelerin kullanmaması gerekmektedir.

momecan pomad

Momecon Pomad Yan Etkileri

Momecon pomad ciddi yan etkileri olan bir kremdir. Momecon pomad kortizonlu bir krem olduğundan yan etkileri çok sık görülmektedir. Kremin içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjiniz varsa yan etkiler görülebilir. Asla uzun süreli kullanılmamalı ve asla geniş deri yüzeyine sürülmemelidir.

Pomad kullanılmaya başlanıldıktan sonra kesinlikle tedavi hemen kesilmemelidir. Basamak basamak azaltarak bırakılmalıdır. Ani bırakmak ciltte bazı sorunlara neden olabilir.

 • His kaybı
 • Kaşıntı
 • Deri incelmesi
 • Abse
 • Yanma
 • Hastalığın şiddetlenmesi
 • Ciltte kuruluk
 • Kızarıklık
 • Nasır oluşumu
 • Sivilcedir.

Diğer topikal kortikosteroid tedavileri sırasında seyrek olarak bildirilen lokal istenmeyen etkiler; tahriş, kıllanma artışı (hipertrikozis), deri renginde açılma (hipopigmentasyon), ağız çevresinde renk koyulaşması (perioral pigmentasyon), alerjik kontakt dermatit, deride yumuşama, sekonder (ikincil) enfeksiyon, çatlak (stria) ve terlemeye bağlı ortaya çıkan döküntü.

Momecon Pomad Kullananlar

Momecon Pomad kullananlar forum, sözlük ve sosyal medyada pomad hakkında yaptıkları yorumlarda kremin kaşıntı ve egzamaya iyi geldiği aktarmışlardır. Genelde doktor tavsiyesi ile kullananlar kortizonlu olduğu için çocuklarda dikkatli kullanılması gerektiğini aktarmıştır. Çocuklarda gelişim geriliğine ve kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir. Momecon pomad kullananlar yaptıkları diğer yorumlarda asla bu kremi etkisini görmek için düzenli kullanılması gerektiğini dile getirmişlerdir.

Momecon Pomad Hakkında Bütün Sorular

Sizlere momecon pomad hakkında bilinmeyen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Momecon pomad yüze sürülür mü

Momecon pomad yüze sürülür ama yüzde uygulama süresi asla 5 günü geçmemelidir. Ayrıca yüzde sadece sorunlu bölgeye sürülür kesinlikle bütün yüzünüze sürmeyin.

Momecon cilt lekesi için kullanılır mı

Bilinen aksine momecon pomad asla cilt lekelerini geçirmek için kullanılmaz.

Momecon pomad sivilce için kullanılır mı

Momecon pomad yan etkilerinden biride sivilceye neden olmasıdır. Momecon sivilceleri yok etmek için kullanılmaz.

Momecon pomad vajinaya sürülür mü

Kesinlikle vajinal kaşıntıyı geçirmek için bu kremi vajina bölgesini sürmeyin.

Momecon pomad kortizonlu mu

Momecon güçlü kortizonlu ilaçlar sınıfındadır dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekmektedir.

Momecon pomad egzama ya iyi gelir mi

En etkili olduğu alanlardan biride egzamaya iyi gelmesidir. Ayrıca egzamanın neden olduğu kaşıntıyı ve tahrişi kısa sürede geçirir.

Momecon gebelik kategorisi

Momecon pomad gebelik kategorisi C’dir. Yani hamilelerin bu kremi kullanması ciddi risk taşımaktadır.

Momecon pomad fiyatı

Momecon pomad reçete ile satılan bir kremdir. Eğer pomad size reçete edilirse eczaneden 8 liraya almanız mümkün.

Momecon Pomad Prospektüs

Momecon pomad size reçete edildiğinde mutlaka krem hakkında bilgi almak için reçete kağıdını okuyun. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün . Momecon pomad prospektüs kağıdında kremin yan etkileri kullanım şekli ve neye yaradığını öğrenebilirsiniz. Momecon pomad hakkında halen bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiyi reçete kağıdından öğrenebilirsiniz. Asla tavsiye üzerine kullanmayınız.

Momecon Pomad Muadiliü

Momecon Pomad eşdeğer kremler ise;

Elecon Pomat
Elocon Krem
Elocon Losyon
K-Mexader Losyon
K-Mexader Merhem
M-Furo Krem
M-Furo Losyon
M-Furo Merhem
Momecon Krem

Sizlere bu yazımızda momecon pomad hakkında bilgi vermeye çalıştım. Momecon pomad nedir, momecon pomad ne için kullanılır hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git