Momecon Krem

Momecon Krem
31 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.186 kez okundu.

Momecon krem cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan etkili kremlerden biridir. Cilt yüzeyinde oluşan sivilce ve egzama soruların en çok kullanılan kremlerin başında gelmektedir.

Momecan krem kortizonlu kremlerden biri olduğu mutlaka belirli süre kullanılması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda momecan krem nedir, momecan krem ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkilerinden bahsetmeye çalışacağım.

Momecan krem kullanım alanları sivilce, kızarıklık, egzama, sedef, kaşıntı olmasına karşın doktorunuzun uygun görmesi halinde başka sorunlar içinde kullanılabilir. Momecan krem faydaları hakkında bilmediklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Momecan Krem Nedir

Momecon krem beyaz, homojen, hafif balmumumsu kokulu krem olup, 30 gram krem içeren
alüminyum tüplerde bulunmaktadır. Momecon krem etken maddesi mometazon furoat’dir. Bir gram kermde 1 mg mometazon furoat bulunur.

Momecan krem 30 gramlık kutular reçete ile eczanelerde satılmaktadır. Momecan krem kortizonlu kremler sınıfında bulunan bir kremdir.

Momecan Krem Ne İçin Kullanılır

MOMECON, deriye sürülerek kullanılmak üzere hazırlanan, kortizon-tipi bir hormon ilacıdır. Güçlü kortikosteroidler sınıfında yer alır.

Bu ilaçlar belirli cilt problemlerinden kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak amacıyla cildin yüzeyine uygulanır.

MOMECON; psöriyazis (sedef hastalığı), atopik dermatit, tahriş edici maddelere bağlı ve/veya alerjik dermatit gibi mometazon furoata yanıt veren bazı iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Psöriyazis dirseklerde, dizlerde, saçlı kafa derisinde ve vücudun diğer bölgelerinde kaşıntılı, pullanan, pembe lekelerin görüldüğü bir cilt hastalığıdır. Dermatit cildin dış kaynaklı ajanlara (örn. deterjanlar) karşı reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkan ve deride kızarıklık ve kaşıntıya yol açan bir hastalıktır.

Momecan krem egzamaya bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve tahrişi geçirmede çok etkilidir.

MOMECON’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Mometazon furoata veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden birine ve diğer topikal kortikosteroidlere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz
 • Ağız çevresindeki iltihaplı yaralarda
 • Aşıdan sonra gelişen deri reaksiyonlarında
 • Suçiçeği
 • Uçuk
 • Göz çevresindeki deri hastalıklarında
 • Genel olarak iltihaplı deri hastalıklarında
 • Rozasea (yüzde görülen bir cilt hastalığı)
 • Akne
 • Ağız etrafında dermatit
 • Genital kaşıntı
 • Bebeklerde pişik
 • Zona
 • Diğer deri enfeksiyonları
 • Yaygın plak tipi psöriyazis

MOMECON’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Tedavi sırasında tahriş veya duyarlılık gelişirse, MOMECON kullanılması durdurulmalı ve gerekli tedavilere başlanmalıdır.
 • Tedavi sırasında enfeksiyon oluşursa; doktorunuz size uygun bir antifungal (mantar tedavisinde kullanılan ilaç) ya da antibakteriyel ilaç tedavisine başlatacaktır
 • Özellikle hasar görmüş geniş deri yüzeylerinde veya birbirine temas eden deri bölgelerinde sürdürülen uzun süreli tedavilerde ve kapalı pansuman uygulamalarında yerel veya sistemik toksik etkiler görülebilir.
 • Güçlü topikal kortikosteroidlerin emilerek kana karışması; tedavi bırakıldığında ortadan kaybolan, Cushing sendromu belirtilerine (hormonal belirtilere), kan şekerinin yükselmesine ve idrarda şeker bulunmasına yol açabilir.

Momecan Krem Nasıl Kullanılır

Momecan krem mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Krem kesinlikle geniş yüzeylere sürülmez asla uzun süre kullanılmaz. Kortizonlu olduğundan ciddi yan etkileri vardır. Momecan krem sürüldükten sonra kremin sürüldüğü bölge asla kapatılmamalıdır.

Temiz olan bölgeye ince tabaka halinde sürülür, kremi tam kaybolması için hafif hareketlerle ovalanması yeterlidir. Kremi kesinlikle birden kesmeyin ciddi risklere neden olabilir.

Momecan krem yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse krem yüze sürülmesine karşın kesinlikle 5 günden fazla kullanılmaz.

Momecan krem çocuklarda nasıl kullanılır

Doktorunuz önermiyorsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız. Çocuklarda deriye sürülerek kullanılan kortikosteroidler, tedavinin etkili olmasını sağlayacak en düşük miktar ile sınırlandırılmalıdır. Kronik kortikosteroid
tedavisi, çocukların büyüme ve gelişmesini etkileyebilir

Çocuklarda doktor tedavi için önerdiğinde 5 günden fazla kullanılması sakıncalıdır.

Hamilelikte momecan krem kullanımı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kesinlikle kullanmaması gereken bir kremdir. Kortizon bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Emzireme döneminde momecan krem kullanımı

Momecan kremin içerisinde bulunan etken maddeler anne sütüne geçtiği için kesinlikle emziren annelerin kullanmaması gerekmektedir.

momecan krem

Momecan Krem Yan Etkileri

Momecan krem ciddi yan etkileri olan bir kremdir. Momecan krem kortizonlu bir krem olduğundan yan etkileri çok sık görülmektedir. Kremin içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjiniz varsa yan etkiler görülebilir. Asla uzun süreli kullanılmamalı ve asla geniş deri yüzeyine sürülmemelidir.

Krem kullanılmaya başlanıldıktan sonra kesinlikle tedavi hemen kesilmemelidir. Basamak basamak azaltarak bırakılmalıdır. Ani bırakmak ciltte bazı sorunlara neden olabilir.

 • His kaybı
 • Kaşıntı
 • Deri incelmesi
 • Abse
 • Yanma
 • Hastalığın şiddetlenmesi
 • Ciltte kuruluk
 • Kızarıklık
 • Nasır oluşumu
 • Sivilcedir.

Diğer topikal kortikosteroid tedavileri sırasında seyrek olarak bildirilen lokal istenmeyen etkiler; tahriş, kıllanma artışı (hipertrikozis), deri renginde açılma (hipopigmentasyon), ağız çevresinde renk koyulaşması (perioral pigmentasyon), alerjik kontakt dermatit, deride yumuşama, sekonder (ikincil) enfeksiyon, çatlak (stria) ve terlemeye bağlı ortaya çıkan döküntü.

Momecan Krem Kullananlar

Momecan krem kullananlar forum, sözlük ve sosyal medyada krem hakkında yaptıkları yorumlarda kremin kaşıntı ve egzamaya iyi geldiği aktarmışlardır. Genelde kremi doktor tavsiyesi ile kullananlar kortizonlu olduğu için çocuklarda dikkatli kullanılması gerektiğini aktarmıştır. Çocuklarda gelişim geriliğine ve kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir. Momecan krem kullananlar yaptıkları diğer yorumlarda asla bu kremi etkisini görmek için düzenli kullanılması gerektiğini dile getirmişlerdir.

Momecan Krem Hakkında Bütün Sorular

Sizlere momecan krem hakkında bilinmeyen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Momecan krem yüze sürülür mü

Momecan krem yüze sürülür ama yüzde uygulama süresi asla 5 günü geçmemelidir. Ayrıca yüzde sadece sorunlu bölgeye sürülür kesinlikle bütün yüzünüze sürmeyin.

Momecan cilt lekesi için kullanılır mı

Bilinen aksine momecan krem asla cilt lekelerini geçirmek için kullanılmaz.

Momecan krem sivilce için kullanılır mı

Momecan krem yan etkilerinden biride sivilceye neden olmasıdır. Momecan sivilceleri yok etmek için kullanılmaz.

Momecan krem vajinaya sürülür mü

Kesinlikle vajinal kaşıntıyı geçirmek için bu kremi vajina bölgesini sürmeyin.

Momecan krem kortizonlu mu

Krem güçlü kortizonlu ilaçlar sınıfındadır dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekmektedir.

Momecan krem egzama ya iyi gelir mi

En etkili olduğu alanlardan biride egzamaya iyi gelmesidir. Ayrıca egzamanın neden olduğu kaşıntıyı ve tahrişi kısa sürede geçirir.

Momecan gebelik kategorisi

Momecan krem gebelik kategorisi C’dir. Yani hamilelerin bu kremi kullanması ciddi risk taşımaktadır.

Momecan krem fiyatı

Momecan krem reçete ile satılan bir kremdir. Eğer krem size reçete edilirse eczaneden 8 liraya almanız mümkün.

Momecan Krem Prospektüs

Momecan krem size reçete edildiğinde mutlaka krem hakkında bilgi almak için reçete kağıdını okuyun. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün . Momecan krem prospektüs kağıdında kremin yan etkileri kullanım şekli ve neye yaradığını öğrenebilirsiniz. Momecan krem hakkında halen bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiyi reçete kağıdından öğrenebilirsiniz. Asla tavsiye üzerine kullanmayınız.

Momecan Krem Muadiliü

Momecan krem eşdeğer kremler ise;

Elecon Pomat
Elocon Krem
Elocon Losyon
K-Mexader Losyon
K-Mexader Merhem
M-Furo Krem
M-Furo Losyon
M-Furo Merhem
Momecon Pomat

Sizlere bu yazımızda momecan krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Momecan krem nedir, momecan krem ne için kullanılır hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git