Isotrexin Jel Nedir?

Isotrexin Jel Nedir?
28 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.067 kez okundu.

Etken maddesi Eritromisin ve Eritromisin olan Isotrexin jel, vücutta iltihap oluşumunu engellemenin yanında iltihap oluşumuna neden olan kimyasalların da etkisini azaltmaktadır.

Bakterinin cilt üzerinde yayılmasını engelleyen krem, orta ve hafif şiddetli sivilce tedavisi ve ciltte görülen iltihapsız ve iltihaplı bozuklukların tedavisinde etkilidir.

Cildinizin alt kısmında toplanan yağ ve kir tabakasının birleşmesinden dolayı meydana gelen siyah nokta yani komedonlar, içi irinle dolu kabarcıklar olan püstüller ve deride küçük, kenarları iyice belli olan papüllerle birlikte görülen akne tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Sizlere öncelikle isotrexin jel nedir hakkında bilgi verelim.

İsotrexin Jel Nedir?

Gelelim İsotrexin Jel ne için kullanılır sorusuna. Yazımızın da üst kısmında bahsettiğimiz gibi bu krem hafif ve orta şiddetli akne tedavisinde sıklıkla kullanılıyor. Krem ayrıca cilt üzerinde görülen iltihapsız ve iltihaplı bozuklukları da tedavi ediyor.

Jel hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise cildinizde bulunan hastalıklar. Şayet gül hastalığınız veya akut egzamanız varsa veyahut ağız çevresinde cilt iltihabı oluşmuşsa bu kremi kullanmamalısınız.

İlacın tam etkisini göstermesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak en geç 6 8 haftada sonuç alabileceğinizi bilin.

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da geçerli olan bir kural var. İlacın etken maddesi olarak belirlenen maddelere alerjiniz varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

 • Kremi ayrıca güneş yanığı, rüzgar yanığı; enfeksiyonlu, açık yaralı, egzamalı ve yanık cilt bölgelerinde kullanmayın.
 • Kremi kullanırken kesinlikle ağzınıza, gözünüze ve burnunuza temas ettirmeyin.
 • Kremi kullandığınız süre boyunca cildinizde herhangi bir tahrişe neden olabilecek sert şampuan, sert sabun, tüy dökücü, alkollü cilt ürünleri ve saç boyası kullanmayın.
 • Tedavi süresi boyunca güneş ışınlarından ve yapay UV ışınlarından olabildiğince uzak durun. Kremi kullandığınız süre zarfında cildiniz hassaslaşabilir ve güneş ışınları yanık ve leke oluşturabilir.
 • İlacı kullandığınızda cildinizde kaşıntı, soyulma ve kızarıklık gibi yan etkilere meydana geldiyse ilacın dozunu düşürün veya kullanmaya bir süre ara verin.
 • İlacı 12 yaşından küçük çocukların kullanması doğru değildir. Çocukları bu ilaçtan olabildiğince uzak tutun.
 • İsotrexin jel hamilelik ve gebelik durumlarında kullanabilmek için önce doktorunuza başvurun.

İsotrexin jel ne işe yarar diye merak edenler için açıklama yapalım.

İsotrexin Jel Ne İşe Yarar?

İsotrexin jel alüminyum tüp içerisinde, jel kıvamında içerisindeki etken maddesi isotretinoin ve eritromisin olan bu krem sivilce tedavisi için kullanılır.

Hafif şiddetli sivilce tedavisinde kullanıldığı gibi, hem iltihaplı hem de iltihapsız tedavilerde de kullanılır. Ayrıca cilt soyucu kremler arasında yerini almaktadır.

İsotrexin Jel Sivilce İzlerini Geçirir Mi?

İsotrexin jel konusunda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de isotrexin jel sivilce izlerini geçirir mi olmuştur. Her ilacın kullanım amacı vardır. İsotrexin jelin de kullanım amacı sivilce tedavisi ve iltihaplı sivilce tedavisidir.

Sivilce izleri için sivilce izleri nasıl geçer ve en iyi sivilce kremleri konularını inceleyin.

İsotrexin Jel Nasıl Kullanılır?

İlacın kullanımında kesinlikle doktor tavsiyesini dinleyin. Ne kadar sürmeniz doğru bulunduysa o kadar sürün. İlacı uygulayacağınız bölgeyi ilacı kullanmadan önce suyla yıkayın ve ardından kurulayın. Daha sonra ise ilacı ince bir film tabakası halinde sürün. Kremi günde bir veya iki kez kullanın. Kremi uygulamadan önce ise kesinlikle ellerinizi yıkayın.

İsotrexin jel kullanımında uygulama esnasında ve bu süreden sonraki yarım saatlik sürede cildinizde yanma hissedebilirsiniz. Bu tamamen ilacın içeriğinden kaynaklanmaktadır. Şayet aşırı yanma ve artan kızarıklık söz konusu olduysa derhal bol su ile yıkayın. Sonrasında ise doktorunuza danışın.

İlacın daha sık kullanımı veya daha çok kullanımı ne yazık ki tedaviyi hızlandırmaz. İlacı gereken bölgeye dozunda sürün.

İsotrexin Jel Yan Etkileri

İsotrexin jelin yan etkileri arasında karın ağrısı, kurdeşen, nefes almakta zorluk çekme, dudaklarda, dilde, yüzde ve boğazda şişlik bulunuyor. Kremi kullandığınızda böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz doktorunuzu mutlaka bu konuda bilgilendirin.

Ayrıca kremin uygulandığı bölgede kızarıklık, yanma ve tahriş yaygın görülen yan etkilerdendir. Bunu yaşıyorsanız kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Yaygın Görülen Yan Etkileri

 • Uygulanan bölgede egzama ve ciltte kuruluk görülür
 • Ciltte kızarıklık oluşur
 • Cilt soyulması ya da pullanma oluşur
 • Cilt üzerinde yanma hissi oluşur
 • Ciltte kaşıntı hissi verir

Nadir Görülen Yan Etkileri

 • Alerjiniz varsa alerji reaksiyonları
 • Kaşıntı ve kurdeşen görülebilir
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Güneş ışığına daha hassas oluşumu
 • Cilt rengi solması
 • Cilt koyuluğu
 • Yüzde şişkinlik
 • Uygulanan bölgedeki kıl kökü iltihabı

İsotrexin Jel Reçetesiz Alınır Mı?

İsotrexin jel reçetesiz olarak eczanelerden de alınabilir. Ayrıca cilt doktoru tarafından reçeteyle de verilmektedir.

İsotrexin Jel Fiyat

ISOTREXIN jel 30 G {Glaxo} 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Isotretinoin + Eritromisin 18.13 TL
Geri Ödeme Kodu A09297 17.10 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 18.13 TL
İthal / İmal İthal [ Ref.Ülke :Portekiz ] 17.10 TL
Ruhsat Sahibi Firma Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Aspirinli Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Salisilik Asit Nedir? Sivilceye İyi Gelir Mi?


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git