Gaviscon Advance Şurup

Gaviscon Advance Şurup
6 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.271 kez okundu.

Gaviscon şurup herkesin de bildiği gibi mide ağrıları için kullanılan bir şuruptur. Mide yanması ve reflü başta olmak üzere birçok sağlık sorununda mide yüzeyinde tabaka oluşturarak mideyi koruyan bu şurup, midenin iç yüzeyini koruyarak zarar görmesini engeller.

Mide ilacı olarak kullanılan bu şurup yani gaviscon tablet şeklinde de kullanılıyor. Ancak ne olursa olsun kullanımı 2 haftayı geçmiyor. Mide ağrısına iyi gelen şeyler arasında olan bu tablet ve şurubun da her ilaç gibi yan etkisi var. Gaviscon şurup faydaları tek bir noktaya değinmektedir. Midenizde oluşan rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılır. Ancak doktor tavsiyesiyle kullanınız.

Gaviscon Şurup Nedir?

Gaviscon şurup nedir duyup da kullanmamış yani mide ağrısı çekmemiş olanların merak ettiği bir soru. Beyaz ve krem renk arası olan bu şurup nane kokulu ve yoğun nane tadında. Oldukça kıvamlı olan gaviscon şurup kullananların da fazlasıyla memnun kaldığı bir ilaç.

Gaviscon advance şurup olarak da bilinen ancak kısaca gaviscon şurup olarak adlandırılan bu mide ilacı en fazla 2 hafta kullanılabiliyor. Yani gaviscon şurup kaç gün kullanılır sorusunun cevabı maksimum 14 gün olarak belirtiliyor.

Gaviscon Şurup Ne İçin Kullanılır?

Gaviscon şurup nedire cevap veridğimize göre şimdi de gaviscon şurup ne için kullanılır, gaviscon şurup ne işe yarar sorularına gelelim. Mide ile ilgili sorunlarda kullanılan gaviscon tablet veya gaviscon şurup belirli bir süreliğine veriliyor ve bu sürenin bitiminden sonra tekrar doktor kontrolüne gitmeniz gerekiyor. Eğer gaviscon şurup yan etkilerini şiddetli yaşıyorsanız bu süreyi beklemeden doktora başvurmalısınız.

Gaviscon şurup çeşitleri bulunsa da bu şurubun her türü mide rahatsızlıkları için kullanılıyor. Şimdi Gaviscon şurup niye kullanılır bir bakalım;

 • Reflü ve reflü kaynaklı hazımsızlık
 • Mide içerisindeki yemeğin ağıza tekrar gelmesi
 • Mide yanması ve ekşimesi
 • Hastalık kaynaklı ya da gebelikten kaynaklanan mide sorunları

Gaviscon Şurup Nasıl Kullanılır?

Gaviscon şurup nasıl kullanılır sorusunun cevabı için öncelikle doktor görüşünü dikkate almak ve doktorun verdiği doza göre almak gerektiğini bilmek gerekir. Ancak doktor herhangi bir doz belirtmediyse gaviscon şurup büyüklerde yemeklerden sonra ve yatarken 12 ile 12 ml arasında alınır. Bu ölçü hemen hemen 2 tatlı kaşığına denk gelir.

Gaviscon şurup çocuklarda yine yemekten sonra ve yatarken kullanılıyor. 6-12 yaş arası çocuklarda gaviscon kullanım miktarı değişiyor. Yetişkinlerde 2 tatlı kaşığı olan şurup miktarı çocuklarda 1-2 çay kaşığı kadar veriliyor.

Gerektiğinde suyla açabileceğiniz bu şurubun günde 4 defa verilmesi sakıncalıdır. Gaviscon şurup aç mı tok mu içilir sorunun cevabı ise yukarıda da belirttiğimiz gibi tok karnınadır.

Gaviscon Şurup Yan Etkileri

Gaviscon şurup yan etkilerini içerisinde bulunan bileşenlerden dolayı ortaya çıkarabilir. Genel olarak gavisconun yan etkileri hafiftir ancak bu yan etkiler doz aşımına göre artış gösterebilir. Ayrıca çok uzun süre ilacı kullananlarda da yan etki görme ihtimali artar.

Gaviscon etken maddelerinin içinde yüksek oranda alüminyum içerir. Alüminyum bulunan ilaçlarda vücutta alüminyum birikmesi meydana gelir ve bu sebeple de içerisinde alüminyum bulunan ilaçlar çok fazla kullanılmaz.

Gaviscon yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Göğüste sıkışma
 • Nefes darlığı, nefes almada güçlük çekme
 • İshal ve kabızlık
 • Titreme ve konuşma bozukluğu
 • Bulantı ve kusma
 • Reflekslerin yavaşlaması
 • Halsizlik, kas ağrısı, kemik ağrısı ve güçsüzlük

Gavicson tablet yan etkileri ve gaviscon şurup yan etkileri çok nadir görülür ancak yine de bu problemlerden biriyle karşılaştığınızda doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Ayrıca gaviscon alkol ile kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Bunun yanında gaviscon açken kullanılmaması gereken bir şuruptur.

Gaviscon Hamilelik

Hamileliğe bağlı olarak mide rahatsızlığı geçirenler gaviscon kullanılıyor. Ancak gaviscon şurup hamilelik döneminde mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ortalama olarak 1 hafta içerisinde sonuç göstermesi gereken ilacın olumlu etki göstermemesi halinde doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Hamilelikte gaviscon kullanımı normal kullanımından farklı olabilir. Hamilelikte hangi gaviscon kullanılacağı ise doktor tarafından belirlenir. Özet olarak hamilelikte gaviscon şurup kullanılır mı sorusunun cevabı evettir. Ancak doz tamamen doktor kontrolündedir.

Gaviscon Şurup Emzirme

Emzirme döneminde gaviscon şurup kullanımında şurubun kullanım miktarı yine hamilelikte olduğu gibi doktor kontrolünde olmalıdır. Emzirme döneminde süt ile bebeğe geçen şeyler arasında gavisconun içerisinde bulunan alüminyum bebeklere zarar verebilir.

Emziren anneler mide ilacı kullanabilir mi sorusunun cevabı olumlu ancak anneler ellerinden geldiği kadarıyla doğal yollarla geçirmeli. En son çare olarak mide ilaçlarına başvuran anneler bunu da doktor kontrolü altında yapmalı.

Gaviscon Şurup Kullananlar

Gaviscon şurup kullananlar kısa sürede mide rahatsızlıklarından kurtuluyor. Yan etkisinin çok az insanda görüldüğü bu şurup mide ağrısına iyi gelen ilaçlar arasında ilk sırada yer alıyor. Gaviscon tablet kullananlar da yine şurup kullananlar kadar memnun. Ancak tablet çiğnenerek kullanıldığı için şurup daha kolay tüketiliyor.

Gaviscon şurubun içinde bulunan alüminyumdan dolayı bu ilaç 2 haftadan fazla kullanılmamalı. Vücutta biriken alüminyum ise insan vücudu için zararlı. Bu sebeple mecbur kalmadığınız sürece ilacı kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Gaviscon Şurup Fiyatı

Gaviscon şurup fiyatının tamamı veya bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Bu sebeple de gavisconu eczaneden reçete ile satın alabilirsiniz. Bu şurubu doktor kontrolünde kullanmak gerektiğinden reçetesiz almamanız gerekir.

Gaviscon Advance Şurup 200 ml
Firma: Reckitt Benckiser
Menşei: İthal
Fiyatı: 10.63TL
Reçete Tipi: Normal Reçete
e-Reçete: Aktif

Son olarak ilacın içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa ilacı kesinlikle kullanmayınız. Doktorunuza başvurduktan sonra gerekli önlemler alınıp alerjik reaksiyon ihtimali ortadan kaldırıldıktan sonra ilacı kullanabilirsiniz.

Gaviscon Şurup Hakkında Sorulan Sorular

Gaviscon şurup günde kaç kere içilir?

Gaviscon şurup doktorunuzun size vermiş olduğu kullanma talimatı ile kullanılmadır. Ancak genel olarak gaviscon şurup günde 4 defa (yemeklerden 1-2 saat sonra ve yatarken ) kullanılır.

Gaviscon şurup muadili nelerdir?

Gaviscon şurup muadili çok çeşitlidir. Çiğneme tabletleri, gaviscon duo oral süspansiyon 200 ml, gaviscon 500 mg 60 tablet, gaviscon 500 mg 200 ml likit gibi muadili bulunmaktadır.

Gaviscon şurup aç mı tok mu kullanılır?

Gaviscon şurup yemek yenildikten sonra alınmalıdır. Aksi takdirde yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Gaviscon şurup ne kadar süre kullanılmalı?

Gaviscon şurup hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın, 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pharmaton Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

Baş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar


 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git