Fusidas Krem

Fusidas Krem
25 Mart 2018 tarihinde eklendi, 718 kez okundu.

Fusidas krem cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Bakterilerin oluşumunu önleyen bu krem ayrıca enfeksiyon kapmış yara ve yanık tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Antibakteriyel etkiye sahip olan fusidas krem sivilce ve iltihaplı sivilcelerin tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Doktorların sıklıkla tedavi için önerdiği bu krem hakkında sizlere fusidas krem nedir, fusidas krem ne işe yarar hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Fusidas Krem Nedir

Fusidas krem reçete ile satılan bir kremdir. Fusidas krem etken maddesi fusidik asittir. Fusidik asit antibakteriyel etkiye sahip olduğundan cildi bakterilerden arındırarak bakterilerin sebep olduğu sorunları ortadan kaldırır. Krem eczalerde 20 gramlık kapalı kutularda satılmaktadır. Her 1 gram fusidas kremin içerisinde 20 mg etken madde bulunur.

Fusidas Krem Ne İşe Yarar

Kullanım alanı çok fazla olduğundan genelde fusidas krem ne için kullanılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Fusidas krem deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Deri yüzeyinde oluşan sorunların yok olması için tercih edilir. Ayrıca mantar, egzama dahil pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Kullanım alanları ise;

 • Yara ve enfeksiyon kapmış yara
 • Yanık ve enfeksiyon kapmış yara
 • Egzama, kaşıntılı egzama
 • Sivilce, iltihaplı sivilce
 • Mantar
 • Tırnakta çıkan iltihap ( Dolama)
 • Kıl kökü iltihabı
 • Sakal kökünde çıkan iltihap
 • Ergenlik sivilceleri

Yukarıda saydığım sorunların yanında doktorunuz size başka cilt sorunlarının tedavisinde kullanmak için önerebilir. Krem asla açık yara yada yanığın üzerine sürülmemelidir.

FUSİDAS’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:

 • Fusidik asit ve tuzlarına veya diğer bileşenlerden herhangi birine alerjik (aşırı duyarlı) iseniz,
 • Pseudomonas aeruginosa gibi duyarlı olmayan organizmaların oluşturduğu enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır.
 • Açık yaralara uygulanmaz, aksi halde alerjik reaksiyonlara neden olur.

FUSİDAS ‘i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ:

 • Aşağıdaki durumlarda size veya çocuğunuza FUSİDAS kullanılıp kullanılmayacağına doktorunuz karar verecektir.
 • Gözde irritasyona sebep olabileceğinden göz çevresindeki cilt enfeksiyonlarında
 • Bütün diğer haricen kullanılan antibiyotiklerde olduğu gibi, uzun süreli ve sık sık uygulama nedeniyle, temas duyarlılığı ve antibiyotiğe karşı direnç gelişmesi riski olduğunda

Fusidas Krem Nasıl Kullanılır

Kesinlikle doktorunuzun size bildirdiği şekli kullanmaya özen göstermelisiniz. Krem hijyen kurallarına uygun olarak sürülmelidir.

Kremin sürüleceği bölge temizlendikten sonra ince tabaka halinde sürülür. Baskı yapmadan dairesel hareketler ile ovalanır. Gerekirse kremin sürüldüğü bölge bir bez ile kapatılabilir. Günde ihtiyaca göre 2 yada 3 defa sürülmesi yeterlidir. Sivilcelerin üzerine sürüldüğünde kesinlikle baskı uygulanmamalıdır.

Fusidas krem hamilelikte kullanımı

Fusidas %2 krem gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez, eğer krem size reçete edilirse mutlaka doktorunuza gebelik durumunuz ile ilgili durumu bildirin.

Fusidas krem emzirme döneminde kullanımı

Emziren annelerin bu kremi kesinlikle doktoruna danışmadan kullanması tavsiye edilmez.

fusidas krem

Fusidas Krem Yan Etkileri

Fusidas krem yan etkileri genelde içeriğinde bulunan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda ve doz aşımında daha sık görülmektedir. Bilinen yan etkileri ise Yaygın olmayan: Ekzantem deride irritasyon, kaşıntı, yanma ve batma hissi, eritem, kuru deri, Kontakt dermatit, ekzama, ürtiker, anjionörotik ödem olaarak bildirilmiştir.

Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmeler.

Krem kesinlikle açık yara ve yanığın üzerine sürülmemelidir. Krem ayrıca göz çevresine sürerken gözün içine kaçırmamaya çalışın ciddi tahrişe neden olabilir.

Fusidas Krem Prospektüs

Fusidas krem prospektüs bilgilerini krem size reçete edildiğinde mutlaka okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kesinlikle krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün. Asla doktorunuz size bu kremi reçete etmeden kullanmayınız.

Fusidas krem reçete kağıdında nasıl kullanılır, neye yarar ve yan etkileri hakkında en doğru ve güncel bilgileri bulmanız mümkün.

Fusidas Krem Hakkında Bütün Sorular

Krem hakkında bilinmeyen sorulara cevap vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Fusidas krem yüze sürülür mü

Fusidas krem yüzü sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Eğer yüzünüzde sorun varsa fusidas krem sorunlu bölgeye sürülmesi yeterlidir.

Fusidas krem sivilceye iyi gelir mi

Eğer yüzünüzde sivilce varsa kremi sivilce olan bölgeye sürebilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında sivilceye iyi gelen bir kremdir.

Fusidas krem sivilce için nasıl kullanılır

Fusidas krem sivilce olan bölgeye ince tabaka halinde sürülür ve asla baskı yapılmaz. Düzenli olaral sivilce ve iltihaplı sivilceye sürüldüğünde kısa zamanda sivilceler yok olur.

Fusidas krem uçuk için kullanılır mı

Fusidas krem uçuk olan bölgeye kullanılan bir krem olmasına karşın kesinlikle doktorunuza danışmadan bu kremi kullanmayınız.

Fusidas krem günde kaç defa kullanılır

Genelde krem günde 2 yada 3 defa kullanılması yeterlidir.

Fusidas Krem Kullananlar

Fusidas krem kullananlar krem hakkında yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili olduğunu ve cilt sorunlarına iyi geldiğini söylemişlerdir. Krem kullanalar genelde doktor tavsiye ile kullanılması gerektiğini dile getirmiştir. Yan etkili sıklıkla görülen bu krem eczaneden reçete edile alınması gerektiği sıklıkla yorumlarda dile getirilmiştir. iltihaplı sivilceler için fusidas birebir olan pek çok krem olmasına karşın hepsinin etken maddesi aynı olduğundan genelde bu krem ile aynı etkiyi gösterecektir.

Fusidas Krem Fiyatı

Fusidas %2 krem eczanelerde reçete ile satılan bir kremdir. Kremin fiyatı 13 TL’dir.

Sizlere bu yazımızda fusidas nedir, fusidas ne için kullanılır, ne işe yarar hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git