Eumovate Krem

Eumovate Krem
10 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 977 kez okundu.

Eumovate krem egzama tedavisinde kullanılan etkili kremlerden biridir. Eumovate krem kortizonlu bir krem olduğundan mutlaka uzun zaman kullanılmaması gerekmektedir.

Krem iltihap giderici etkisi ile bilinmektedir. Kullanım alanı oldukça fazla olan eumovate krem cilt yüzeyinde oluşan pek çok sorunda kullanılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda doktorların sıklıkla reçete ettiği eumovate krem nedir, eumovate krem için kullanılır, etkileri ve yan etkilerinden bahsetmeye çalışacağım.

Eumovate Krem Nedir

Eumovate krem reçete ile satılan kortizonlu kremlerden biridir. Kremin etken maddesi  Klobetazon bütirat’dir.  Her 1 gram krem % 0.05  klobetazon 17-bütirat içerir.

Eumovate krem 25 gramlık ve 50 gramlık kutularda satılmaktadır. Krem reçete satıldığından mutlaka doktoruz önerdikten sonra kullanılmalıdır.

EUMOVATE’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Klobetazon bütirata veya ilac içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa.
 • Tedavi edilmemiş cilt enfeksiyonunuz varsa
 • Sivilce probleminiz (akne vulgaris) varsa.
 • Rozasea (ciltte ve burun çevresinde şiddetli al basması)
 • înflamasyonsuz kaşıntı
 • Viral iltihaplanmalar (örn. uçuk, suçiçeği), mantarların (örn. Candida, tinea) veya bakterilerin (öm. impetigo) neden olduğu cilt lezyonlanları

Eumovate Krem Ne İşe Yarar

Eumovate krem en etkili kullanım alanların başında egzama gelmektedir. Krem sürüldükten sonra kaşıntıyı azaltan etkisi ile bilinmektedir.

EUMOVATE, alerjik nitelikte olan egzama (iltihaplı bir çeşit deri hastalığı), fotodermatit (yüz, ense eller gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde görülen döküntüler), işitme kanadının dış bölümünün iltihabı, primer irritan (birincil reaksiyon oluşturan durum) ve aleıjik dermatit (bebek bezi pişikleri dahil), prurigo nodülaris (şiddetle kaşınan ısrarlı döküntü ve kabartılarla belirgin kronik bir deri hastalığı), seboreik dermatit (genellikle derinin yağlı bölümlerinde görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir deri hastalığı), böcek ısırığı reaksiyonları dahil egzama ve dermatitlerin bütün tiplerinin tedavisinde ve daha aktif bölgesel steroidlerle tedavide tedavi dönemleri arasında, idame (devam ettirme) tedavisi amacıyla kullanılabilir.

ELIMOVATE, ekzema ve dermatiflerin bütün tiplerinin tedavisinde uygundur. Atopik egzama fotodermatit, otitis ekstema, primer iritan ve alerjik dermatitler (bebek bezi pişikleri dahil), prurigo nodularis, seboreik dermatit, böcek sorunlarında kullanılır.

EUMOVATE’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Bebek ve 12 yaşından küçük çocuklarda uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır ve tedavi normal olarak yedi günü geçmemelidir.
 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda egzama (iltihaplı bir çeşit deri hastalığı) tedavisi doktor kontrolünde sürdürülmelidir. Bu nedenle doktor gözetiminde olmadan tedavi, yetişkin, 12 yaş ve üzeri çocuklar için 7 gün aralıksız ve sargı kullanılmayan tedavi ile sınırlanmıştır.
 • iltihaplı doku bozukluklarında uygun bir mikroorganizmalara yönelik tedavi uygulanmalıdır.
 • Sivilceli yüz bölgesinde kullanımı önerilmemektedir.
 • EUMOVATE‘m kullanıldığı aynı bölgeye hekim teşhisi olmadan 3. kez tedavi uygulanmamalıdır.
 • İltihap yayıldığı zaman, EUMOVATE tedavisi kesilmeli ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
 • Hastalar EUMOVATE’ın egzama (iltihaplı bir çeşit deri hastalığı) gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını, diğer endikasyonlar için kullanıldığında durumun ağırlaşabileceği konusunda uyarılmalıdır. EUMOVATE mantar enfeksiyonlarının görülebileceği kasıkta, genital bölgede ya da ayak parmaklarının arasında kullanılmamalıdır.
 • Cushing’s sendromu ve hipotalamik pituiter adrenal (HPA) eksen supresyonu sistemik emilim artışına sebep olabilir. Bu durum gözlemlendiğinde ya ilacın uygulama sıklığı azaltılarak ilaç yavaş yavaş bırakılır ya da daha az güçlü bir kortikosteroid uygulanır. îlacm aniden bırakılması glukokortikosteroid eksikliğine yol açabilir.
 • Yüze uzun süre uygulamayınız.
 • Göz kapaklarına uygularken göze kaçırmamaya dikkat edin

eumovate krem

Eumovate Krem Nasıl Kullanılır

Eumovate krem size reçete edildiğinde mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Tedavi süresi en fazla 4 haftadır. Eğer 2 hafta içerisinde iyileşme görülmez ise krem kullanmayı bırakmalısınız.

Eumovate krem  ince bir tabaka halinde yumuşak bir şekilde etkilenen alanı kaplayacak miktarda, günde bir ya da iki kez düzelme sağlanana kadar 4 hafta boyunca uygulanır. Daha sonra uygulama sıklığı azaltılır ya da tedavi daha az güçlü bir ilaca değiştirilir.

Her uygulama sonrasında bir nemlendirici krem uygulanmadan önce emilim için yeterli süre beklenmelidir. Durum kötüleşirse ya da 2-4 haftada düzelme sağlanmazsa tedavi ve tam yeniden değerlendirilmelidir.

Eumovate krem hamilelikte kullanımı

Eğer hamile iseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan bu kremi asla kullanmayınız. Zorunlu kullanım gerekirse kullanım süresi 1  haftayı geçmemelidir.

Emziren anneler eumovate kullanımı

EUMOVATE’m anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer emziriyorsanız, emzirmenin çocuk açısından faydası ve EUMOVATE tedavisinin sizin açınızdan faydasını doktorunuz dikkate alarak verecektir. Emzirme sırasında kullanılırken bebeğin yanlışlıkla yutmaması için memeye uygulamayınız.

Eumoveta Krem çocuklarda kullanılır mı

Bebeklerde ve çocuklarda uzun süre asla kullanılmaz. Krem bebeklerde ve çocuklarda kullanım süresi en fazla 1 hafta olmalıdır. Doktorunuz bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Eumovate Krem Yan Etkileri

Eumovate krem yan etkileri genelde kremin içeriğinde bulunan etken maddelere karşı hassas olanlarda ve doz aşımında daha sık görülmektedir.

 • Kaşıntı ve ağrı
 • Fırsatçı enfeksiyonlar
 • Aşın duyarlılık
 • Altta yatan hastalık belirtilerinin alevlenmesi
 • Uygulama yerinde yanma, tahriş ya da kaşınma
 • Aşın kıllanma
 • Deri renginde değişiklik
 • Deride incelme
 • Kilo artışı/şişmanlık
 • Yüzde yuvarlaklaşma
 • Çocuklarda ağırlık artışı/gelişme geriliği
 • Deride yanma
 • Döküntü
 • Kızarıklık
 • Alerjik temas dermatiti
 • Kanda kortizol hormonunun azalması
 • Kanda şeker düzeyi artışı ve idrarda şeker bulunması
 • Kan basıncı yükselmesi
 • Gözün lensinde bulutlanma (katarakt)
 • Göz içi basıncı artışı (glokom)
 • Kemiklerde mineral kaybına bağlı güçsüzlük (osteoporoz)

Eumovate Krem Kullananlar

Eumovate krem kullanalar yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili olduğu dile getirilmiştir. Krem kullanalar özellikle egzama üzerinde etkileri olduğunu söylemişlerdir. Özellikle bebeklerde görülen sivilceye benzeyen atopik dermatit sorunlarında sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Kremin ciddi yan etkileri olduğundan kesinlikle kullanılırken yan etkileri gözlenmesi gerektiği yorumlarda dile getirilmiştir. Eumovate kullananlar kremin kortizonlu olduğu için uzun süre kullanılmaması gerektiğini dile getirmişlerdir.

Genelde eumovate krem kullanalar sıklıkla eumovate krem kaç gün kullanılır, eumovate krem bebeklerde kullanılır mı sorularını sıklıkla dile getirmişlerdir. Sizler için bu sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Eumovate Krem Hakkında Bütün Sorular

Eumovate krem hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Eumovate krem kaç gün kullanılır

Eumovate merhem kullanım süresi en fazla 4 haftadır, asla 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir.

Eumovate krem bebeklerde kullanılır mı

Bebeklerde ve çocuklarda kullanılan bu krem kortizonlu olduğundan en fazla 1 hafta kadar kullanılmalıdır.

Eumovate krem yüze sürülür mü

Eumovate krem yüzde kullanılmasına karşın sadece sorunlu bölge az miktarda sürülür ve kullanım süresi uzun olmamalıdır.

Eumovate krem vajinaya sürülür mü

Eumovate krem doktorunuz önerdikten sonra bu bölgeye sürülmelidir. Vajinal kaşıntının nedeni belirlenmeden kullanılmamalıdır.

Eumovate krem mantar için kullanılır mı

Eumovate krem mantar sorunu yaşayanlara bazı durumlarda reçete edilmesine karşın mantar için çok fazla kullanılmaz.

Eumovate krem kortizonlu mu

Krem kortizonlu kremler sınıfından bulunan bir kremdir. Uzun süre kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir.

Eumovate krem endikasyonları

Egzama (iltihaplı bir çeşit deri hastalığı) gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Eumovate krem gebelik kategorisi

Eumovate krem gebelik kategorisi C dir. Yani gebe olanlar bu kremi çok dikkatli kullanmalıdır.

Eumovate krem fiyatı

Eumovate krem fiyatı eczanelerde satıldığından sabittir. Eğer krem size reçete edilirse devlet tarafından karşılanmaktadır.

EUMOVATE % 0.05 50 gr krem Fiyatı
Etken Madde Klobetazon Butirat 13.15 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 13.15 TL

Eumovate Krem Prospektüs

Krem size reçete edildiğinde krem hakkında en doğru ve güncel bilgiyi öğrenmek için reçete kağıdını okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Asla kremin prospektüs bilgilerini okumadan bu kremi kullanmayınız. Prospektüs bilgilerinde kremin kullanım şekli, kullanım süresi ve yan etkileri hakkında doğru ve güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eumovate Krem Muadili

Eumovate krem ile aynı içeriğe sahip kremler ise;

Eumovate merhem

Sizlere bu yazımızda eumovate krem nedir, eumovate krem ne için kullanılır hakkında bilgiler vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git