Benzamycin Topikal Jel

Benzamycin Topikal Jel
1 Mart 2018 tarihinde eklendi, 2.744 kez okundu.

Benzamycin jel sivilcelerden kurtulmak için deneyebileceğiniz en etkili kremlerden biridir. Neredeyse kullananların hepsinin memnun kaldığı benzamycin krem sivilceleri kısa sürede yok etmektedir. Ergenlik dönemi ile beraber görülen ergenlik sivilceleri ve yağlı cildin kabusu olan sivilceleri yok etmek için benzamycin krem mutlaka bu konuda en iyi etkiyi göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Doktorların sivilce tedavisinde ilk önerdiği kremlerden biri olan benzamycin krem hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. İltihaplı ve yoğun sivilceleri yok eden bu krem ayrıca siyah nokta ve sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir. Sizlere bu yazımızda benzamycin krem nedir, benzamycin krem ne işe yarar, benzamycin krem nasıl kullanılır, faydaları ve yan etkilerin bahsederek bilgi vermeye çalışacağım.

Benzamycin Jel Nedir

Benzamycin krem jel kıvamda bulunan reçete ile satılan bir kremdir. Cilt yüzeyine uygulanarak kullanılan benzamycin krem etken maddeleri benzoil  peroksit ve eritromisin bulunmaktadır.Her bir benzamycin jel 46.6 gram ağırlığındadır. Her bir 1 gram benzamycin topikal jel içerisinde 30 mg  eritromisin ve 50 mg benzoil  peroksit bulunmaktadır.

Benzamycin Jel Ne İşe Yarar

Benzamycin topikal jel kullanım alanı sivilce (Akne) olarak bilinmektedir. Sivilce tedavisinde ilk kullanılan kremlerden biridir. Benzamycin Topikal Jel cilt yüzeyinde bakteri oluşmasını önler, ayrıca cildi kurutucu ve soyucu etkisi bulunmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin cildinin yağ oranını dengelerken sivilce ve siyah nokta oluşumunu çok kısa sürede yok eder.

Benzamycin jel ayrıca cilt yüzeyini soyarak cilt lekeleri ve sivilce izlerinin yok edilmesini sağlar. Benzamycin jel kullanmaya başladığınızda ciltte bulunan fazla yağ ve kirin kolaylıkla temizlendiğini görebilirsiniz. Benzamycin topikal jeli cilt soyucu krem olarak da kullanabilirsiniz.

benzamycin jel

 

 

Benzamycin Jel Nasıl Kullanılır

Benzamycin topikal jel doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi belirtilmedikçe günde 2 defa olmak üzere sabah ve akşam kullanılması yeterlidir. Asla açık yaraya, yanık ve egzamalı bölgeye sürülmemelidir. Bezamycin yüze sürüldüğünde göz ve ağız içine temas etmemesine dikkat edin.

Benzamycin ağartıcı etkisi olan bir jel olduğundan tüylerin yada kıyafetlerin ağarmasına neden olabilir. Benzamycin asla geniş cilt yüzeyine sürülmemelidir sadece sivilcelerin üzerine sürmek yeterlidir.

Benzamycin jel kullanım şekli

 • Kremin sürüleceği bölge mutlaka temiz olmalıdır
 • Sivilceleri bölgeye ince tabaka halinde sürülür
 • Cilt tarafından emilmesi için nazik hareketlerle ovalanır

Benzamycin Jel Hazırlanışı

Eğer benzamycin jel karışımını hazırlamakta zorluk yaşıyorsanız size tavsiyem karışımı eczacınıza hazırlatmanız olacaktır. En iyi ve doğru karışımı eczacınız ayarlayacaktır. Kesinlikle karış elde ettikten sonra hemen tarihi yazmayı unutmayın kullanım süresi 3 aydır ve bu süre asla geçilmemelidir.

“Erythro-pak” yazılı flakonun kapağını açmadan önce üzerine vurarak tozun serbestçe hareket etmesini sağlayınız. Toz üzerine etil alkol (%70) içeren flakonu ekleyiniz (flakonunorta kısmındaki siyah işarete kadar). Eritromisin tozu tamamen çözülene kadar dökmeden flakonu sağa ve sola döndürerek çalkalayınız.

Eritromisin toz ve etil alkolün karışımı ile hazırlanan çözeltiyi ” BENZAMYCIN ” yazılı kavanoza ekleyip homojen bir görüntü oluşuncaya kadar (1- 2 dakika) ambalaj kutusunun içindeki plastik çubukla karıştırınız. Böylece elde ettiğiniz BENZAMYCIN etiketinin üzerine 3 aylık (hazırlandığı günden sonraki 3 ay) bir son kullanım tarihi yazınız. Bu şekilde hazırlanmış karışım, dondurmaksızın ve kapağı sıkıca kapatılmış bir şekilde buzdolabında saklanmalıdır.

Krem kullandıktan sonra kesinlikle ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Benzamycin krem ne kadar kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse krem en fazla 3 ay kullanılmalıdır. Benzamycin jel karışımı hazırlandıktan sonra kullanmadan önce iyice çalkalanmalıdır. Asla 12 yaşından küçüklerin kullanımına uygun değildir.

Benzamycin Jel Yan Etkileri

Benzamycin topikal jel ciddi yan etkileri olan bir kremdir. Benzamycin jel yan etkileri genelde içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda ve aşırı dozda kullananlarda daha sık görülmektedir.

 • Ciltte kuruluk, döküntü, kaşıntı ve değişik biçim ve büyüklüklerde kabarcıklar(ürtiker), pullanma (eritem).
 • Kaşıntı
 • Yüz de şişkinlik (yüz ödemi)

Benzamycin jel belirtilen dozdan fazla kullanımında yüzde şişkinlik (ödem), aşırı kaşıntı, kabuklaşma, kızarıklık (eritem) oluşabilir. Bu durumların görülmesi halinde ilacın kullanımı derhal kesilmelidir. Krem mutlaka düzenli kullanıldığında etkisini göstermektedir.

Hamilelikte benzamycin jel kullanımı

Benzamycin jel gebelik döneminde kullanılması için her hangi bir kanır yoktur. Sizlere tavsiyem hamilelik döneminde asla bu kremi kullanmayın.

Emziren annelerin benzamycin jel kullanımı

Anne sütüne geçip geçmediği konusunda kesin bilgi yoktur. Süt emen bebeklerde yan etkilerinin görülme olasılığına karşın emzirme döneminde asla bu krem kullanmayın.

benzamycin jel nedir, benzamycin jel

 

Benzamycin Jel Kullanlar ve Yorumları

Benzamycin jel kullanalar yaptıkları yorumlarda krem çok etkili olmasına karşın cildi büyük oranda kuruttuğu ve soyduğunu söyleyen pek çok kişi bulunmaktadır. Benzamycin jel yorumları arasında en sık görülen yorum ise kremin yan etkilerinin çok sık görülmesine karşın sivilceleri etkili bir biçimde yok etmesinden dolayı en iyi sivilce kremleri arasında bulunduğunu yorumlarına yazan pek çok kişi vardır. Forum ve sözlük hesaplarında genelde benzamycin jel hakkında çok nadir olumsuz yorum bulunmaktadır.

Benzamycin Jel Hakkında Bütün Sorular

Sizlere benzamycin jel hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım sizler aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Benzamycin jel yüzde ne kadar kalmalı

Benzamycin jel yüze sürüldükten sonra cilt tarafından emilmesi için iyice ovalanması yeterlidir. Kısa sürede emilen bu krem sabah ve akşam sürülmelidir. Akşam sürdükten sonra bu şekilde yatıp sabah yüzünüzü iyece yıkayıp tekrar sürmeniz yeterlidir.

Benzamycin etkisini ne zaman gösterir

Benzamycin jel etkisi göstermesi için mutlaka düzenli kullanılması gerekmektedir. Benzamycin jel kullanım süre en fazla 3 aydır ilk etkisi 2 hafta içerisinde göstermektedir.

Benzamycin lekeleri geçirir mi

Benzamycin krem cildi soyucu etkiye sahip olduğundan cilt lekelerini geçirmektedir. Düzenli kullanıldığında cilt lekelerinde azalma olur.

Benzamycin siyah noktaya iyi gelir mi

Siyah noktaların oluşma sebebi cildin çok yağlı olması ve gözeneklerin kirden dolayı tıkanmasıdır. Benzamycin jel cildi fazla yağdan arındırır ve gözenekleri temizler bu sayede siyah noktalar kısa zamanda yok olur.

Benzamycin sivilce lekelerini geçirir mi

Benzamycin lekeleri geçirdiği gibi sivilcenin sebep olduğu sivilce izlerini geçirmektedir.

Benzamycin kullanım süresi

Benzamycin kullanım süresi en fazla 3 aydır. 3 ay sonunda kullanılması çok sakıncalıdır.

Benzamycin prospektüs

Benzamycin jel size reçete edildiğinde mutlaka prospektüs bilgilerini okumayı alışkanlık haline getirin krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye kesinlikle reçete kağıdından ulaşabilirsiniz.

Benzamycin sürdükten sonra yıkanır mı

Benzamycin topikal jel sürdükten sonra kremin daha iyi etki etmesi ve işlevini yerine getirmesi için ilk 1 saat yüzünü yıkamayın. Zaten krem temiz olan bölgeye sürülür deri tarafından emilmesi sağlanır.

Benzamycin pütür pütür oldu

Genelde benzamycin jel kullananların sık sık karşılaştığı yan etkilerden biridir. Cildi kurttuğu için bu durum aslında normaldir. Kremi sürdükten sonra nemlendirici krem kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Benzamycin kızarıklık yaptı

En sık yaşanan yan etkilerden biridir. Genelde bu yan etki çok fazla benzamycin jel kullanıldığında görülmektedir.

Benzamycin sivilce yaptı

Benzamycin jel deri tarafından emilerek cildin alt tabakasında bulunan iltihaplı sivilceyi deri yüzeyine çıkararak kurutmaktadır. İlk hafta sivilce artışı normaldir.

Benzamycin tüylenme yapar mı

Kesinlikle benzamycin jel tüylenme yapmaz ama tüyleri ağarttığı bilinmektedir. Kremi yüzünüze sürerken saçınıza yada kaşınıza gelmemesine dikkat edin.

Benzamycin sivilce izi için kullanılır mı

Benzamycin sivilce ve siyah noktaları yok etmede etkili olduğu kadar sivilce izlerini geçirmede etkilidir. Düzenli olarak kullanıldığında sivilce izlerinde azalma görülür.

Benzamycin bozulması

Benzamycin jel karışımı hazırlandıktan sonra kesinlikle saklanma koşullarına dikkat edilmelidir. Açık yerde ve güneş gören bölgede bırakmak yada buzdolabında donması bozulmasına neden olur. Ayrıca kullanım süresi 3 ay olduğundan bu süre sonunda bozulacaktır.

Benzamycin yüzden nasıl temizlenir

Benzamycin jel yüzden temizlemek için tahriş etmeyen cilde zarar vermeyen bir sabun ile temizleyerek çıkarmanız mümkün.

Benzamycin Fiyat

BENZAMYCIN topikal 46.6 gr jel Fiyatı
Etken Madde Benzoil Peroksit + Eritromisin 59,64 TL
Geri Ödeme Kodu A01242 55.54 TL

Sizlere bu yazımızda benzamycin nedir, benzamycin ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları ve yan etkilerinden bahsetmeye çalıştım. Kesinlikle burada yazılanlar doktor tavsiyesi değildir. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Benzamycin Topikal Jel Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Elif dedi ki:

  Benzamycin kreminin doktorum akşam kullanmamı önerdi. Size sorum akşam yatmadan önce sürersem yıkamadan mı kalsın? Yani sabah uyandığımda mı yıkayım? Lütfen cevaplar mısınız?
  Yani

  1. admin dedi ki:

   Merhaba sayın okuyucumuz. Benzamycin kremi doktorunuz nasıl önerdiyse o şekilde kullanmalısınız. Gece sürüp yatın. Sabah kalktığınızda mutlaka yıkayın.

 2. Sadir dedi ki:

  Benzamycini daha 5 gündür fln kullanıyorum sürdüğümde yüzüm yanıyor ne yapmam gerekiyor

 3. Kadriye dedi ki:

  Merhabalar çok acil cevap vermeniz mümkün mü? Ben bi hata yaptım. Yorumları okuyordum benim yaptığım karışım pütür pütür oldu. Bi yorumda eğer böyle olduysa kabın kapağını sıkı sıkı kapatıp alüminyumla iyice sarıp suda kaynatmam gerektiği yazıyordu. Bende öyle yaptım. Ama etil alkol olduğunu unuttum içinde. Bir sorun olur mu ya cildime zarar verirse ben napicam ya. Bi de o kadar para verdim öğrenciyim.

Sayfa başına git